Szénhidrátok a nagy mumusok, vagy mégsem ?!
Őket kerüld:
Az egyszerű, finomított szénhidrátok azok, amelyek különösebb tápérték és rosttartalom nélkül eredményeznek kalóriatöbbletet ennek okául rosszabb esetben elhízást, illetve vércukor ingadozást eredményeznek.
Ilyen például a fehér tészta, a fehér kenyér, a cukros üdítők, illetve a sütemények is.
Amikor elfogyasztod ezen ételeket hirtelen energiát adnak, de sajnos ez az állapot tartósan nem marad fenn, rövid időn belül jelentkezik a fáradtság, vagy éppen a farkas éhség.
Őket keresd:
Komplex azaz "jó" szénhidrátnak nevezzük azokat az ételeket, amelyeknek magas a rost-, és tápanyagtartalma, vasban, káliumban B és E-vitaminban, illetve fehérjében is bővelkednek. A komplex szénhidrátok fogyasztásával elkerülhető a vércukor ingadozás, az éhség roham, így diéta idején sem érdemes mellőzni őket. Ide sorolhatóak a hüvelyesek, a teljes kiőrlésű gabonák, a zöldségek és a gyümölcsök. Jó szénhidrát forrásnak számít a quinoa, a bulgur, a zabpely, a csicseriborsó, valamint az édesburgonya is.
Minden szervezet más és más, így mindenki számára eltérő mennyiségű szénhidrát bevitelre van szükség naponta. Ez átlagosan kalóriabevitelünk 45-65%-át kell kitegye.
...És most mondok valami hajmeresztőt, amit valószínű Te sem mertél elhinni soha...
MINDEGY, MIKOR fogyasztod a szénhidrátokat, TESTED UGYANÚGY elégeti
Ha vacsorára készítesz egy kis marék bulgurt, az ugyanolyan mértékben járul hozzá anyagcserédhez, mintha azt ebédre fogyasztottad volna.
Viszont ha egy kg fehér kenyér vagy egy hatalmas tányér tészta lapul esténként tányérodon, akkor ne csodálkozz ha a mérleg nem a kívánt súlyt mutatja alattad.
Nem győzöm hangsúlyozni mennyire fontos a mértékletesség és saját testünk feltérképezése.
Ami jó Neked az Nekem már lehet nem.
Míg én egy egészen kis maroknyi jó minőségű szénhidrátot tudok bevinni az este folyamán, addig Te lehet egy picivel többet, de az is lehet, hogy kevesebbet.
ALAPVETŐEN NEM A SZÉNHIDRÁTOK FOGYASZTÁSA EREDMÉNYEZI A PLUSZKILÓKAT :
A túl sok kalória elfogyasztása (legyen az kenyérből, tésztából, süteményből, csirkemellből vagy akár bármi másból) biztos, hogy súlygyarapodást eredményez.
Ha kevesebb kalóriát viszel be a szervezetedbe, mint amennyit elégetsz, akkor fogyni fogsz.
Ha a bevitt és elégetett mennyiség egyensúlyban van súlyt tudsz tartani.
Egyéb estben, azaz ha a bevitt kalória túlsúlyban van a felhasználthoz képest, az hízást eredményez.
Nincsenek csoda pirulák, és különös bevált trükkök, vannak olyan alapok amiket szem előtt kell tartanunk.
Nem a szénhidrát a mumus és fogyásunk lelassítója, ha minden szervi betegséget kizártunk.csakis saját mértékletességünk hiánya állhat stagnálásunk háttérben.
Szemléljük hát új perspektívából ezt a makrotápanyagot, hogy jót tegyünk magunkkal.